Zákaznická podpora:778 510 530obchod@zoofix.cz

Irský mech – kladivo na chřipku i nadbytečná kila

Na trhu je spousta produktů, které se často soustředí pouze na jeden konkrétní cíl a jejich složení bývá mnohdy tak sofistikované, že k jeho rozluštění je třeba mít pomalu chemickou vysokou školu.
To je možná jeden z důvodů, proč se velká část lidí vrací k osvědčeným rostlinným receptům našich předků, jejichž využití bývá širší a složení jednodušší. Jedním takovým příkladem je Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) neboli irský mech.

Jde o červenou mořskou řasu známou především z oblastí Anglie a Irska, kde se už od 5. století po Kr. používala pro výrobu “želatiny” (jde o veganskou alternativu ke klasické hovězí či vepřové želatině) a také v lidovém léčitelství proti kašli a nachlazení.

Všechny tyto vlastnosti jsou spojeny především s karagenem – přírodním polysacharidem – který se získává ze stélky této mořské řasy.

Kde jej najdeme a čím je dnes tak zajímavý

Karagenan si našel své místo i v současnosti, a tak je možné jej najít v potravinářství pod označením E 407, ve farmacii nebo třeba v kosmetice.

Jeho využití je dáno jeho širokým záběrem. Bylo u něj prokázáno množství účinků, od antikoagulačního a antitrombotického přes antivirotický (působí proti obaleným virům, jako např. cytomegalovirus, rhinovirus, herpes simplex virus a dalším) až k protinádorovému či imunomodulačnímu.

S čím může pomoci

Respirační onemocnění – Jeho antivirotických účinků lidé při domácím léčení využívají již několik staletí. Populární je také jeho využití pro zvířata. Např. při chronickém zánětu horních cest dýchacích u koní nebo pro zvýšení obranyschopnosti vašich psů proti virovým nákazám.

Hubnutí
– Vlivem slabého filmu vytvořeného ve střevě dochází k omezenému vstřebávání tuků a cukrů.

Použití v kuchyni
– Především jako stabilizátor a gelující prvek (např. smetanové sýry, odstředěné mléko, jogurty, veganské raw dezerty ad.)

Zdroj vitamínů a minerálů (A, E, F a K, vápník, draslík, síra)
– ochrana a výživa pro vlasy, pozitivní vliv na štítnou žlázu ad. U psů pak obdobně působí pozitivně na srst a drápky. Obsah draslíku a chloridu vápenatého zase podporuje správnou funkci ledvin a močového měchýře.

Pozitivní vliv na suchou pokožku díky velkému obsahu vody

Pokud se tedy naučíme, jak irský mech zapojit do naší životosprávy, můžeme jeho výhod využít nejen my, ale také naši čtyřnozí přátelé.

Zdroje:
http://vri.cz/docs/vetmed/58-4-187.pdf
https://www.irishcentral.com/culture/food-drink/health-benefits-irish-moss
https://gardeningbank.com/is-irish-moss-safe-for-dogs/

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení