Zákaznická podpora:778 510 530obchod@zoofix.cz

Seriál BARF 03 – MASO, MASO, MASO

Maso by mělo tvořit 50 % až 60 % krmné dávky, protože je pro psy hlavním zdrojem živin. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny, vodu, tuk, vitamíny A a B, minerály, prvky jako vápník, fosfor, draslík, hořčík, sodík, a železo. Masem rozumíme svalovinu, vnitřnosti, šlachy, kosti, tuk a kůži.

Živiny v potravě

Bílkoviny – jsou základní stavební složkou všech buněk v organismu, jsou nezbytné pro růst a správnou funkci všech orgánů.
Sacharidy – jsou zdrojem energie. Při nadměrném přísunu se sacharidy, které se nevyužijí, mění v tuky, které se v těle ukládají.
Tuky – jsou také zdrojem energie. Umožňují organismu využívat vitamíny rozpustné v tucích. Příjem nadměrného množství tuku způsobuje obezitu.
Vitamíny a minerální látky – jsou nepostradatelné, ovlivňují funkci všech orgánů, metabolismus i hormonální rovnováhu.

Druhy masa

Hovězí – patří k nejhodnotnějším druhům masa, obsahuje až 23 procent bílkovin, hodně železa, vitamínu skupiny B. Je vhodné pro psy v zátěži a rekonvalescenci. Z vnitřností podáváme – jazyk, srdce, plíce, játra, slezinu, žaludky, vemeno, … Kosti jsou vhodné na okusování.
Vepřové – nižší obsah bílkovin, asi 18 procent, ale obsahuje velké množství tuku (až 50 procent), proto některým psům může způsobit průjem. Je vhodné pro psy v zátěži, pro psy žijící trvale venku a pro ty, co potřebují přibrat. Z vnitřností můžeme zkrmit skoro všechno, vepřové klouby a kosti jsou vhodné k okusování, vepřovou kůži a nožičky můžeme využít na sulc, nožičky jsou také skvělý pamlsek.
Telecí – obsahuje 20 procent bílkovin a jen asi 3 procenta tuku. Je vhodné pro štěňata a jako součást diet. Zkrmujeme veškeré vnitřnosti i kosti na okus.
Skopové – velký podíl draslíku, sodíku a železa. Bílkoviny jsou zastoupeny asi 20 procenty a obsahu tuku je 15 procent.
Jehněčí – vhodné jako součást diet a pro štěňata, obsahuje 16 procent bílkovin a 10 procent tuku
Kozí a kůzlečí maso – dobře stravitelné, 20 procent bílkovin a jen 7 procent (kůzlečí 4) tuku. Vhodné pro štěňata na diety.
Králičí – velmi dobře stravitelné, 18 procent bílkovin, 6 procent tuku. Je dobře dostupné a je také vhodnou náhražkou pro psy s alergií na drůbeží maso. Hodí se i pro malá štěňata.
Drůbeží maso – maso všech druhů domácích ptáků, kuřete, kachny, slepice, krocana, perličky, brojlera a husy.
Kuřecí – dobře stravitelné, 20 procent bílkovin, a velmi málo tuku (asi 3 procenta). Má nižší energetickou hodnotu. Je vhodné pro každodenní krmení.
Krůtí – stejný obsah bílkovin a tuku jako maso kuřecí, má ale vyšší energetickou hodnotu, vhodnější pro dietu. Krůtí kosti jsou tvrdší než kuřecí.
Kachní a husí – 18 procent bílkovin, 20 procent tuku. Dobře stravitelná, ale kvůli většímu obsahu tuku mohou také způsobovat průjem. Jsou výborným zdrojem energie. Z drůbežích vnitřností jsou vhodná srdíčka, játra a žaludky. Drůbeží vnitřnosti jsou vhodné jako první vnitřnosti, které štěňátka ochutnají.
Rybí maso – 17 procent bílkovin, 2 – 25 procent tuku. Je velmi dobře stravitelné, obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a esenciálních mastných kyselin. Ze sladkovodních ryb jsou vhodné treska obecná, okounek, štika, úhoř, pstruh, losos.
Zvěřina – srnčí, dančí, kančí, divocí králíci, zajíci, divoké husy, koroptve, bažanti. Zvěřinové maso je výživné a obsahuje asi 20 procent bílkovin, 3 procenta tuku. Má vyšší obsah minerálních látek a vitamínů skupiny B než maso domácích zvířat
Pštrosí maso – minimum tuku asi 0,3 procenta a velký podíl bílkovin asi 25 procent. Je výživné a velmi dobře stravitelné

V další kapitole se podíváme na to, jak zkrmovat vnitřnosti nebo kosti...

Autor: Lenka Chamradová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení