Zákaznická podpora:778 510 530obchod@zoofix.cz

Když pejsek líná

To, že pejsci hodně línají, ví snad každý chovatel. Velké nadšení přichází na jaře a na podzim, kdy se srst pejsků mění. Bohužel v důsledku domestikace, chovu v bytě či domě, osvětlení, výživy či hormonálních výkyvů, může pejsek línat nepřetržitě… Jedině majitelé bezsrstých plemen neví, o čem je tady řeč. Zatímco my ostatní běháme s vysavačem každý den, chlupy vyklepáváme z peřin a vytahujeme z našeho černého oblečení. U návštěv se stydíme a všude chodíme s válečkem proti chlupům. Ve finále je jedno, jestli má váš pejsek chlupy krátké či dlouhé. Dvakrát do roka se totiž situace rapidně zhorší.

Obvyklé projevy línání

 • Zbavování se odumřelé srsti a její postupné nahrazování srstí novou probíhá buďto dvakrát ročně či permanentně. Dvouroční výměny srsti se týkají hlavně psů venkovních.
 • Srst vypadává ze zadní části těla dopředu a vypadává postupně. Proto by neměla na těle psa vznikat holá místa či mapy bez srsti.
 • Samotný proces línání je ovlivněný množstvím světla, které má zvíře k dispozici.
 • Línání je také určováno plemenem psa, a tedy typem jeho srsti – kratší, drsná srst vypadává celoročně, vždy když krycí chlup dosáhne určité délky. Aby byl tento typ srsti v perfektní kondici, je třeba mu pomoci tzv. trimováním (vytrhávání odumřelých chlupů). Psy s dlouhou srstí je potřeba pravidelně kartáčovat, abyste svou nedbalostí zanedlouho neřešili problém vystříhávání dredů. Rozčesávání takto zanedbané srsti je časově náročné a pracné. Pro pejska je to nepříjemné, trochu stresující a bolestivé.
 • Aby se pejskovi vytvořila kvalitní srst, musí jeho chovatel odumřelou starou srst denně vyčesávat. Tím udržíme pejskovu kůži zdravou a zajistíme místo pro novou srst.
 • Línání můžeme urychlit podáváním přípravků, které obsahují vitamíny a další látky, které podporují růst srsti. Dále Vám mohou pomoci šampony s vhodným pH faktorem, popřípadě biotin v tabletách.

Kdy je čas na změnu?

Pokud srst vypadává velmi snadno a pomalu se obnovuje, vznikají lysá místa, kůže je zarudlá, strupovitá, je hrubá a jeví známky plísně, je tu problém.

Správná hygiena psa, zdravá kůže a srst je i vaší vizitkou. Ovlivňujících faktorů může být hned několik:

 • Správná výživa je věc, na kterou se zaměřte jako první. Krmivo by mělo obsahovat vyvážený poměr vitamínů, minerálních látek a dalších živin.
 • Další příčinou může být onemocnění trávicího traktu, nádor, bakteriální nebo virová onemocnění kůže, nemoc štítné žlázy, špatný metabolismus, plísně nebo různí parazité.
 • Vliv na srst má taky vzduch v bytě, kde pejsek žije, prašné prostředí a další nepříznivé faktory dnešní doby.
 • Určitě je také důležité zmínit, že nadměrné línání může být způsobeno stresem a nepříjemnými situacemi, kterým je váš pes vystaven. Pokud tedy u svého psa pozorujete zhoršení kvality jeho srsti, tj. ztráta lesku, vysušená kůže, lupy, kožní mapy atd., vyhledejte veterináře.
 • Zvýšené línání se může objevit i ve spojitosti s pohlavním cyklem, porodem a laktací.
 • Nedostatek kyseliny linolenové, která se nachází především v rostlinných olejích, se projevuje hrubou, suchou, křehkou srstí, lupy, špatným hojením ran a šupinatou kůží.
 • Chybí-li tělu některé z důležitých aminokyselin (u psa s vegetariánským krmením), projeví se to křehkou, depigmentovanou srstí, která snadno vypadává a pomalu se obnovuje.
  Jiná plemena jsou citlivá na nedostatek zinku (malamut, husky…), což se projevuje strupovatěním, zarudnutím u tlamy, brady, očí, uší, loktech, patách, prsou a genitáliích.
 • Suchou a ztvrdlou kůži mají psi s nedostatkem vitamínu A. Jiné vitaminy, které mohou ovlivnit kondici srsti a kůže, jsou riboflavin, pyridoxin, niacin, vitamin B12, kyselina pantothenová, kyselina listová a cholin.

Jak tedy pomoci?

Z výše uvedeného vyplývá, že sami můžete línání urychlit a pozitivně usměrnit pravidelným vyčesáváním srsti a s tím spojeným masírováním pokožky. Nejvíce byste přitom měli dbát na co nejkvalitnější stravu, chránit psy před projevy stresu a udržet místa, kde tráví v domácnosti svůj čas, dobře větraná.

Línání tak budete mít pod kontrolou a obavy z neustálého úklidu vypadané srsti nebo z případných parazitů můžete hodit za hlavu:)

Autor: Karolína Jarošová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení